Największa społeczność budujących! 43029 użytkowników, 506328 zdjęć, 591747 komentarzy | mojabudowa.pl

Zmiany w prawie budowlanym - budowa bez pozwolenia!

Dnia 28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, znosząca wymóg uzyskania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych.

Nowe regulacje to znaczne ułatwienia dla budujących. Co się zmienia?

 1. Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia na budowę.
 2. Jeśli posiadasz projekt domu, który nie oddziałuje negatywnie na środowisko a obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu.

  Projektant adaptujący określa zakres oddziaływanie przyszłego domu na otoczenie. Jeśli nie przekracza ono granic działki wystarczy zgłosić budowę i odczekać 30 dni. Po tym czasie można ruszać z budową.

  Co to jest oddziaływanie na otoczenie? Chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki - cztery metry od ściany z oknem, 3 metry od ściany bez okna.

 3. Brak zaświadczeń dotyczących mediów.
 4. Od 28 czerwca 2015 nie są już konieczne zaświadczenia o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, czy o możliwości dostępu do drogi publicznej.

 5. Co można budować bez pozwoleń?
 6. - budynki mieszkalne jednorodzinne

  - ganki, oranżerie o pow. zabudowy do 35 m2

  - wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o pow. zabudowy do 35 m2

  - wiaty o pow. zabudowy do 50 m


  Na wszelkie pytania odpowiemy pod numerem 24 366-99-44. Zapraszamy.

Masz 14 dni na zgłoszenie zwrotu + 14 dni na odesłanie projektu. Aby zgłosić zwrot projektu wystarczy zadzwonić. zobacz regulamin (pt. 4.4) Bezpieczne zakupy w internecie!

Gwarantujemy Państwu, że wszystkie dostępne u nas projekty domów, sprzedawane są po cenach ustalonych przez autorów. Dzięki Gwarancji Najniższej Ceny, mogą Państwo dokonać zakupu z poczuciem pewności, że sprzedawanych przez nas projektów nie kupią Państwo taniej w innych sklepach i biurach projektowych. Jeśli znajdą Państwo taki sam projekt w niższej cenie, prosimy o zgłoszenie pod numer telefonu: 24 366 99 44

Strona responsywna dzięki: 2xm Logo wykonawcy: 2xm